fbpx

Kuidas vältida ülesöömist?

Tänapäeval laialt levinud probleem – ülesöömine

Toit ümbritseb meid iga nurga peal kuhu me ka ei läheks, alustades toidupoodidest ja lõpetades reklaamidest meie nutiseadmetes. Isegi kui kõht ei ole tühi, siis ahvatlev reklaam paneb süljenäärmed tööle ning liigume automaatselt külmkapi poole. Ülesöömist seostatakse sageli ka stressiga, mis tänapäeva kiires elutempos on meie sage külaline. Järgnevalt räägime, mida kujutab endast ülesöömine, kuidas ära tunda ohumärke ning mida saaks probleemi teadvustamisel teha, et sellele abi leida.

Miks me sööme liiga palju?

 • Toit on lihtsalt nii maitsev ja raske on lõpetada.
 • Süüakse liiga kiiresti keskendudes muudele asjadele nagu näiteks telefonis surfamine.
 • Ei jõuta päeva vältel süüa vahepalasid tänu millele läheb kõht liiga tühjaks ning süües on raske piiri tunnetada.
 • Söögiga proovitakse leida leevendust stressile.

Kas teadsid,et…

kulub aega umbes 20 minuti, et aju saadaks kõhule signaali, et talle sai küllalt toitu. Ülesöömine algab, kui minnakse sellest punktist üle ja süüakse edasi. Kui kaua kulub sinul aega toidukorra söömisele? Tee katse ja pane vähemalt nädala jooksul põhitoidukordade söömisele kulutatud aeg kirja. Nii saad teada, kas sööd liiga kiiresti. Ideaalis võiks üks söögikord kesta umbes 30 minutit.

Söömisega seotud müüdid

 1. Kaalulangetamine aitab probleemi lahendada
  Keskendumine kaalunumbrile läbi dieetide ei ole lahendus, sest number ainuüksi ei näita tervislikku elustiili ja mõtteviisi. See võib tekitada hoopis stressi ja meeleheidet. Tegelikkuses võiksime keskenduda tervislikule eluviisile, mis sisaldab endas täisväärtuslikku toitu, füüsilist liikumist ning vaimset heaolu.
 2. Kõik inimesed, kes söövad liiga palju on ülekaalulised
  Paljud inimesed, kes söövad sageli üle, ei ole tegelikult ülekaalulised. Tihti kompenseeritakse ülesöömist füüsilist koormust suurendades, sest tuntakse ennast süüdi ning sellisel juhul ei pruugi ka lisakilosid lisanduda. Samuti on meie organismid unikaalsed ja me seedime toitu erineva kiirusega.
 3. Ülesööjad ei ole piisavalt pingutanud, et leida enda jaoks sobivaid toitumisharjumusi.
  Toit tekitab sõltuvust ja inimesed, kes kipuvad üle sööma on elus palju kordi pidanud dieeti, võtnud kaalust alla, aga mingil hetkel on kõik jälle tagasi tulnud. Toitumisprobleemidest vabanemiseks läheb vaja järjepidevust ja tahtejõudu, sest see teekond võib osutuda pikaajaliseks.
 4. Ülesöömist on lihtne iseseisvalt kontrolli alla saada
  Enamikel juhtudel on vaja professionaalset abi. Kõik algab probleemi teadvustamisest ning seejärel abi otsimisest. Nagu ka teiste toitumishäirete puhul varjavad ülesööjad probleemi enda pere ja tuttavate eest aastaid tehes pikalt kahju enda vaimsele ja füüsilisele tervisele. Mõtle hetkeks, kas sinu tuttavate hulgas on kedagi, kes võib selle probleemi küüsis olla? Kui vastus on jah, siis millisel viisil saaksid teda aidata?

Märgid, mis viitavad, et esineb probleeme ülesöömisega

 • Süüakse kiiresti väga suuri portsjoneid.
 • Süüakse kuni tekib füüsiline ja vaimne ebamugavustunne.
 • Süütundest või häbist tingituna eelistatakse süüa üksi.
 • Meeleolulangus peale söömist.
 • Pidevalt erinevate dieetidega katsetamine.
 • Suured kehakaalu kõikumised.

Mida ülesöömine endaga kaasa toob?

 • Magu venib üle oma normaalse suuruse, et kohaneda suure toidukogusega. Laienenud magu surub teisi organeid, mis tekitab ebamugavustunnet. Riided tunduvad kitsamad ja samuti tuntakse ennast väsinuna ning uimasena.
 • Üleliigse koguse toidu söömine nõuab organitelt rohkem tööd eritades toidu lagundamiseks lisahormoone ja ensüüme.
 • Kehas võib tekkida rohkem gaase, mis põhjustavad ebamugavustunnet.
 • Ainevahetus kiireneb üritades ära põletada lisakaloreid. See võib põhjustada ajutist kuumatunnet, higistamist ning pearinglust.
 • Süües kasutab keha osa tarbitud kaloritest energia saamiseks, ülejäänud ladustatakse rasvana. Kui tarbida rohkem kaloreid kui põletatakse, siis tekitab see enamikel juhtudel ülekaalu, mis omakorda suurendab erinevate haiguste riski.
 • Unehäired. Kehas olev ööpäevase rütmi tajumise „kell”, mis kontrollib unetsükleid, põhjustab une- ja näljahormooni taseme tõusu ja langust kogu päeva jooksul. Ülesöömine võib selle rütmi rikkuda, mistõttu on uni öösel häiritud.
 • Ülesöömisega seotud probleemid viitavad sageli vaimsetele probleemidele nagu ärevus, madal enesehinnang ja depressioon.

Kuidas vältida ülesöömist?

 • Söömise ajal keskendumine. Võta hetk iseendale ning naudi igat suutäit.
 • Puu-ja köögiviljade söömine. Need varustavad keha kiudainetega, mis hoiavad kõhu toidukordade vahel täis ja nii väheneb vajadus haarata ebatervislik snäkk.
 • Taldriku suurus loeb – pigem väiksem kui suurem.
 • Söömise ajal teleka, telefoni või mõne muu elektroonilise seadme vaatamise vältimine. Söömisele keskendumine aitab paremini tunnetada, millal kõht saab täis.
 • Aeglaselt söömine pannes vahepeal kahvli taldrikule aitab vältida liiga kiiresti söömist.
 • Vee joomine terve päeva jooksul. Vahel ajab aju sassi janu ja nälja tunde ning me haarame esimese asjana käe söögi järele. Keskmiselt vajab inimene 28-35 milliliitrit vett iga kehakaalu kilogrammi kohta.
 • Toidukordade ette planeerimine aitab saavutada parema kontrolli toitumise üle. Kui sa tead, et ees on ootamas pikk päev, kuhu on raske mahutada aega laua taga söömiseks siis ICONFIT dieetkokteil on mugav ja tervislik lahendus varustamaks keha hea ja paremaga. Diet Shake hoiab kõhu täis pikema aja jooksul ning vabastab ühtlaselt energiat. Lisaks kõigele on see suurepärase maitsega – valida saab vanilli, maasika ja šokolaadi segu vahel. Valada tuleb juurde vaid vett. Diet Shake on kõrge proteiini ning kiudainesisaldusega sisaldades 23 vitamiini ning mineraali. Süsivesikute allikaks on segus valdavas osas madala glükeemilise indeksiga Palatinose, mis annab kehale pikema aja jooksul sujuvalt energiat. Orafti prebiootiliste omadustega juurviljadest pärit kiudaine aitab kõhtu pikema aja jooksul täis hoida ning aitab kaasa seedimisele. Ühes kokteilis on vaid 200 kcal, kuid hoiab kõhu täis mitu tundi! Loe SIIT, miks ja kuidas dieetkokteili tarbida.
 • Toitumispäeviku pidamine annab ülevaate negatiivsetest ja positiivsetest toitumisharjumustest. Mõistlik oleks vaadata toidupäevik üle koos toitumisnõustajaga, kes annab vajadusel head nõu.
 • Vahepalade söömine kolme põhi toidukorra vahel aitab kontrollida isusid ja nii ei lähe kõht liiga tühjaks. ICONFIT sortimendis on erinevaid proteiine, millest on mugav ja lihtne valmistada valgukokteile hoidmaks kauem täiskõhutunnet. Samuti saab neid lisada erinevatesse toitudesse, et suurendada päevast valgukogust. Nii ei söösta me esimese asjana õhtul koju jõudes külmkapi kallale. Meie sortimendist leiad ka veganitele sobivat kanepi- ja hernevalku. Tutvu kogu tootevalikuga SIIN.
 • Lisaks on meie valikus Diet Whey, mis sobib alternatiivina kaalulangetamisel toidukorra asendajatele, kui on vaja süsivesikuid peaaegu täielikult vältida. Samuti sobib see sportlastele, kes soovivad kõrge proteiinisisaldusega jooke. Diet Whey  tootel on põhirõhk just kõrgemal proteiinisisaldusel (66%+) ning madalamal süsivesikute sisaldusel. Vaata lähemalt SIIT!
 • Paljudel inimestel põhjustavad ülesöömist teatud toidud, mis neile väga maitsevad. Näiteks kui tead, et ei suuda kartulikrõpsude söömisele piiri panna, siis on tark osta neid koju nii harva kui võimalik.
 • Kui kõht on täis ja rohkem ei mahu, siis ei pea taldrikut vägisi tühjaks sööma vaid pane ülejääk külmikusse õhukindlasse toidukarpi- Väljas süües saab paluda teenindajal allesjäänud toit karpi pakkida.

 

 

 

2021-11-29T13:30:34+00:00