Kõik, mida Sa peaksid teadma kollageenist.2020-11-17T05:30:38+00:00

Kõik, mida Sa peaksid teadma kollageenist

Eesti suurima kollageenimüüja- ja tootjana saame klientidelt palju küsimusi, mis põhinevad tihtipeale ringlevatel müütidel ja valeinfol. Selgitame esiteks, et mis on kollageen, seletame lahti levinud müüdid ning anname teaduslikel faktidel põhineva ülevaate, mille alusel oma kollageeni tegelikult hinnata ja valida.

Mis on kollageen?

Kollageen on inimkeha kõige olulisem proteiin, moodustades inimeses leiduvast proteiinist 25-35%. Kollageeni leidub suurel hulgal nahas, küüntes, kõhredes, veresoonte seintel, luudes, igemetes jne. Kui elutee algul keha suudab edukalt toota kehas kogu vajaliku kollageeni koguse, siis orienteeruvalt 25. eluaastast keha enda tootmisvõime väheneb iga aasta keskmiselt 1,5% võrra. Tulenevalt sellest on soovitav kollageeni lisaks tarbida alates 25-30 eluaastast igapäevaselt.

Kollageeni vähenemist näed esimeste kortsude tekkega või tunned läbi valutavate liigeste. Loomulikult ei ole kollageeni defitsiit ainuke põhjus ühele või teisele probleemile ning selle tarvitamine lahendus kõigile probleemidele. Kuid siiski on kollageenil suur roll ning kasutegur naha, juuste ja liigeste heaolus.

Kollageeni struktuur ja tüübid erinevates etappides

Toorainena on olemas 28 erinevat tüüpi kollageeni allikat. Tüüpide all mõeldakse seda, et millist looma osa on kasutatud kollageeni tootmiseks. See info on jõudnud paljude inimeste teadvusesse kuna paljud tootjad kasutavad tüüpe I, II ja III oma reklaamides ja pakenditel. Selgitame allpool täpsemalt, miks nendel tüüpidel tegelikult mingit vahet ei ole.

Tootmise I. etapis eraldatakse esiteks tooraine struktuuris sidemed ehk toimub želatiniseerumine. Želatiin ei ole aga veel nii kasulike omadustega, kuna selle osakesed on veel nii suured (~100 000 Da). Inimkeha ei suuda sellest omandada rohkem kui ~10%.

Tootmise II. etapis toimub hüdrolüüs ning tulemuseks on väikesed bioaktiivsed kollageenipeptiidid ehk hüdrolüüsitud kollageen. Alles nüüd on osakeste suurus ~3000 Da ning keha suudab seda omastada ~90-95% ulatuses. Alates sellest protsessist ei ole ka enam mingit vahet mis tüüpi tooraine oli hüdrolüüsitud kollageeni algallikaks. Kollageeni tüüpidel oli vahe vaid tooraine faasis kuid siis ei suuda keha seda omastada.

Tarbimisel tekivad kehas uued kollageeni struktuurid saadud kollageenipeptiididest. See väljendub naha paremas elastsuses ja vähenenud kortsudes, küünte ja juuste tugevuses ning liigeste paremas liikuvuses ning kollageenipuuduse tõttu tekkinud liigesevalude vähenemises.

Kollageeni erinevad tootmismeetodid, puhtus ja kvaliteet.

Kemikaalide ja hapetega tootmismeetod

See on kõige levinum meetod. Loomse toorainena kasutatakse lisaks ka loomade nahkasid koos karvadega, mis vajavad hapetega töötlemist. Merekollageeni puhul kalasoomused, kalaluud ja uimed. Tooraine puhastamiseks tehakse esiteks kemikaalide ja hapetega eelpuhastus millega kaasneb ka jääkainete oht. Selle meetodiga toota on natuke odavam kuid saadakse madalama puhtustasemega tulemus, mis sisaldab tavaliselt 80-90% kollageeni (proteiini) ning ülejäänud jäägid 10-20%.

Kemikaalivaba tootmismeetod

See protsess on vähem levinud, natuke kallim ning kasutatakse toorainena värsket loomset tooret ehk loomade luid ja liigeseid. Kasutatakse vaid ensümaatilist looduslikku protsessi, kus tulemus saadakse kuumutamise ja rõhu abil. Tänu uuenduslikule tehnoloogiale on võimalik saada tulemuseks eriti kõrge puhtusastmega kollageen (ligi 100% proteiinitase). Peale hüdrolüüsi on see eriti väikese osakese suurusega ~3000 Da ning kehas u. 90-95% omandatav. Ka ICONFIT kollageen on selle meetodiga kemikaalivabalt toodetud ning kõrgeima puhtusastmega!

Puhtus ja kvaliteet

Kollageeni puhtust saab vahest välja lugeda ka pakendilt, kui on kirjas toote kollageenisisaldus. Kui pakendil on lubatud puhas 100% kollageen, aga toote valgu/proteiinisisaldus on 80-90%, siis on seal ka 10-20% muid jääkaineid ning viitab suure tõenäosusega kemikaalidega tootmisprotsessile. Sellest aga tootepakendid ei räägi ning reklaamitakse sama puhta tootena. Lisaks on turul tooteid, mille pakendil üldse toitainete sisalduse info puudub ja seda varjatakse. Kui oled mõnda kollageeni juba kasutanud, siis küsi selle müüjalt tootmisprotsessi tüübi ja proteiinisisalduse kohta.

Miks peaks kollageeni tarbima?

Vanuse, suure füüsilise koormuse ja ka ülekaalu korral kollageenitase kehas väheneb ning põhjustab liigesevalusid (artroos), luude hõrenemist (osteopeenia ja osteoporoos) ja naha vananemist. Eeltoodu suurendab kalduvust vigastustele. Uuringutes on tõestatud kasulik toime liigestele ja kõhredele kus 10g päevas tarbinud sportlastel kõhrede paksus kasvas 14%. Võrdlusgrupis ilma kollageenita sportlaste kõhrede paksus hoopis vähenes sama koormuse korral.

Lisaks on kollageen abiks osteoartriidi korral. Aitab parandada liigeste painduvust ja liikuvust, vähendada liigesevalusid ning tõstab ka luude tihedust. See on eriti tähtis nii vanemate inimeste, kui sportlaste jaoks vältimaks võimalikke luumõrasid- ja murde. Uuringud on näidanud ka, et 10 g päevane kollageenitarbimine on märkimisväärselt kasulikum, kui 1,5 g glükosamiini tarbimine.

Kollageen juustele, nahale ja küüntele: Uuringud tõestavad, et kollageeni tarbimine stimuleerib naha regeneratsiooni ja vähendab vananemisnähte (nt. kortse). Suurendab märkimisväärselt fibroblastide kontsentratsiooni ning naha kollageenkiudude läbimõõtu ja tihedust. Samuti aitab taastuda päikesekiirguse põhjustatud nahakahjustustest. Noortel hakkab kehas kollageenitase langema juba alates ~25. eluaastast. Alguses on muutused vähemärgatavad, kuid kollageeni pideva tarbimisega püsib nahk oluliselt kauem noorena.

Kui palju peaks kollageeni igapäevaselt tarbima?

Uuringud on näidanud, et 10g kollageeni päevas on andnud parimaid tulemusi. Seetõttu soovitame ka Sinul igapäevaselt 10g oma menüüsse lisada, et saada kasu kollageeni headest omadustest. Kõige lihtsam ja soodsam on 10g kollageeni kätte saada pulbrilisel kujul kollageenitoodetest, mida kodus segada vee, jookide, smuutide või toitudega.

Müüakse ka vedelal kujul valmisjooke mille portsjoni hind on juba kordades kõrgem ja pakutakse isegi ligi 100€ maksvaid 10 päeva kuure. Pulbrina maksab 10 päeva kogus tavaliselt vaid ~3€-6€. Lisaks on peamiselt apteekides müügil kollageeni kapslid ja kollageeni tabletid, mida tuleks vältida, sest nendes sisalduv kollageenikogus on imeväike. Keskmisesse kapslisse mahub vaid 0,5 g mistõttu peaks päevas tarbima 20 sellist kapslit 10g kättesaamiseks.

Sobib hästi ka naistele raseduse ja imetamise ajal. Arstid soovitavad just siis kindlasti kollageeni lisaks tarbida.

Kollageeni 9 müüti


Kuidas ja kuskohalt osta kollageeni?

Erinevaid kollageenitooteid müüvad peaaegu kõik toidulisandite kauplused ning mitmed jaeketid ja supermarketid. Meie ICONFIT kollageenid on aga ühed vähestest, mis on toodetud kemikaalivabalt kõrgeima puhtusastmega. Tulenevalt sellest on need tõusnud Eestis ka enimmüüdud toodeteks. Valikus on puhtal kujul maitsestamata kollageen ning MSM Collagen segu C vitamiiniga. Smuutidele on aga maitsev Collagen Superfoods külmkuivatatud marjasegude ja loodusliku inuliiniga. Kõige lihtsam on tellida siinsamas lehel ja saadame tellimuse 1-2 tööpäevaga pakiautomaati. Tellides vaid €30 eest on transport täiesti tasuta.

Miks ICONFIT kollageenid on paljudest teistest niipalju soodsamad?

Kuigi kasutame ainult kõrgeima kvaliteedi ja puhtusega kemikaalivabalt toodetud kollageeni, saame ikkagist pakkuda oma tooteid soodsama hinnaga. ICONFIT eesmärk ei ole müüa väikeseid koguseid kõrge hinnaga vaid suuri mahtusid soodsama hinnaga. Ostame oma põhilisi tooraineid täisveokitega, meie Tallinna tootmises on täisautomaatne tootmisliin (kuni 700 purki tunnis) ja kogu protsess on väga efektiivne. Saame kohaliku tootjana otse Eesti klientidele parimat hinda pakkuda ning välismaiste kollageenitoodete importijatel on meie hindadega väga raske konkureerida.

  • ICONFIT Hüdrolüüsitud Kollageen (400g)

    12.50
    Lisa korvi Lisainfo