fbpx

Kollageen kui liigeste nooruseallikas

Kollageen kui liigeste nooruseallikas

Varasemalt vähetuntud valk kollageen on hakanud viimase kümnendi jooksul üha laialdasemalt populaarsust koguma ja roninud kiiresti maailmas enim tarbitavate toidulisandite nimekirja. Kollageenile laulavad kiidulaulu nii meelelahutusmaailma staarid, kellele on oluline noorusliku ilu säilitamine, kui atleedid, kes leiavad kollageenist leevendust liigesevaludele ja lihasvaevustele.

Mis on kollageen? Kollageen on inimese ehituses kõige levinum valk. Kollageeni võib oma olemuselt võrrelda liimiga, mis seob keha ühtseks tervikuks. Selle tihke kiuline struktuur annab tugevust ja elastsust nii nahale, veresoontele, luudele, lihastele, kõõlustele, kõhredele kui teistele sidekudedele. Kollageeni toodab inimese keha ise, ent vananedes (juba alates kahekümnendatest eluaastatest!) see protsess aeglustub, mistõttu hakkavad ilmnema kortsud, muutuvad hõredamaks juuksed ja hapramaks luud ning valulikuks liigesed.

Liigeste tervist võetakse enesestmõistetavana, kui midagi ei tee valu ning kõik on justkui “töökorras”. Kuid esimeste ebamugavustunde märkide korral mõistate kiiresti, kui kurnav on tegelikult liigesevalu. Liigesevalude peamiseks põhjustajaks on kõhrkoe kahjustused. Kõhred on tugevad siledapinnalised sidekoed, mis katavad liigenduvate luude tippusid tagades sujuva valuvaba liikuvuse liigeses. Kõhrede kulumisel aga nende luid kaitsvad pehmendavad omadused kahanevad ning liigesed muutuvad kangeks, valusaks ja vahel põletikuliseks (osteoartriit). Kõhred koosnevad kuni 60% ulatuses kollageenist ja seega tuleks aastate lisandudes liigeste töökorras hoidmiseks organismi kollageeni taset tõsta välispidiste meetmete kasutusele võtuga.

Liigesevalu muudab igapäevased toimingud (nt toidukottide tassimine, aeglane sörkimine ja lemmikspordiga tegelemise) keeruliseks ning isegi piinarikkaks. Seega on väga oluline pöörata oma liigestele erilist tähelepanu juba enne, kui need ebamugavustunnet tekitavad. Ennetus on võtmetähtususega. Üheks võtmesõnaks on kollageen. Väga paljud arvavad, et kollageen hoiab vaid naha pringina, juuksed lopsakatena ja küüned tugevatena. Tegelikult on kollageen seotud ka liigeste tervisega.

Keha kollageeni varusid saab täiendada läbi tasakaalustatud teadliku toitumise. Kollageeni leidub suurtes kogustes lihas, kalas (ja mereandides), linnu-, looma- ja kalaluudes ning nahas. Kontidest keedetud puljong ja kvaliteetsest toorainest kodus valmistatud sült, aga ka želatiin, on kõik kiiduväärt kollageeni allikad.

Taimedes kollageeni ei ole, küll aga omandab organism valgurikastest taimsetest allikatest (soja ja teised oad, läätsed, maapähklid, alfalfa, herned, kikerherned ja muud kaunviljad) aminohappeid — glütsiin, proliin ja hüdroksüproliin — mis tsingi, vase ja C-vitamiini kaasabil organismis kollageeni sünteesivad. Eelmainitud aminohappeid leidub ka piimatoodetes ja munades.

Siinkohal olgu mainitud, et toidust saadav kollageen ei imendu otse inimese vereringesse. Kollageeni sisaldavaid toiduaineid töötleb organism samal viisil kui muid proteiine lõhustades need maohappe ja seedeensüümide toimel esmalt peptiidideks (aminohapeteahelateks) ning seejärel eraldiseisvateks aminohapeteks, mille veri transpordib elunditesse, kus parasjagu valku kõige rohkem vaja on.

Lihtsaim viis kollageeni menüüsse lisamiseks on seega hüdrolüüsitud pulbri näol. Hüdrolüüsitud kujul on kollageen lagundatud kergesti lahustuvateks-seeditavateks kollageenimolekulideks, millest inimese organism on võimeline omastama 90-95%.

ICONFIT’i hüdrolüüsitud kollageen on toodetud ilma lisaainete ja kemikaalideta ning on oma 99,5% valgusisaldusega on üks puhtamaid Eestis saadaolevaid kollageene. Kliinilised uuringud toetavad kollageeni efektiivsust liigesevalude vähendamisel, liigeste liikuvuse parandamisel, kõhrkoe taastamisel ja tugevdamisel ning potentsiaali liigeste enneaegse vananemise pidurdamisel. Kollageeni hüdrolüsaat võib aidata ka põletikuga võitlemisel ning on tõhus toidulisand sportlastele ja aktiivse eluviisi viljelejatele soodustades lihasmassi moodustumist, tõstes vastupidavusvõimet ning kiirendades nii liigeste kui lihaste taastumist.

ICONFIT’i MSM Collagen + Vitamiin C toidulisand liigestele on spetsiaalselt välja töötatud liigeste tervise toetamiseks. Lisaks hüdrolüüsitud kollageenile on sellesse segatud MSM (metüülsulfonüülmetaan väävliühend), mis on inimorganismis loomulikult esinev vesilahustuv mineraal. Viimast leidub looduslikult ka tooretes köögi- ja puuviljades ning vihmavees. MSM on tugevalt põletikuvastane, see hoiab normaalsena rakutalitlust ja võitleb vabade radikaalidega. C-vitamiin aitab kaasa kollageeni paremale imendumisele ja üheskoos MSM-iga toetab kõhrkudede moodustamist, mis tagavad liigeste parema liikuvuse.

Mõlemaid pulbreid saab lisada nii külmadele, kui kuumadele toitudele ja jookidele.

Lisaks vanuse kasvamisele häirivad kollageeni optimaalset tootmist organismis ülemäärane viibimine intensiivse keskpäeva päikese käes ilma adekvaatsete päikesekaitsevahenditeta, liigne alkoholi tarbimine, tubakatoodete kasutamine (sh passiivne suitsetamine), õhusaaste, kõrgendatud stressitase, vähene uni ja madal kehaline aktiivsus.

On aeg lisada oma menüüsse kollageen! Tutvu kogu ICONFIT kollageenivalikuga.

2022-04-26T13:06:26+00:00