fbpx

Negatiivse stressi ohjeldamine toidulisanditega

 

Negatiivse stressi ohjeldamine toidulisanditega

Aastal 1992 tituleeriti aprill stressiteadlikkuse kuuks, et alustada dialoogi nähtusest, mida Maailma Terviseorganisatsioon on kutsunud 21. sajandi epideemiaks. Stressiteadlikkuse kuu eesmärgiks on juhtida üldsuse tähelepanu vaimse tervise olulisusele, informeerida kroonilisest stressist põhjustatud haigustest ja viisidest nende vältimiseks.

Mis on stress? Stress on vaimne, emotsionaalne või füüsiline pinge, mis tekib reaktsioonina muutustele või (näiliselt) ohtlikele olukordadele. Stressorile (ehk stressireaktsiooni tekitajale) vastab keha stressihormoonide kortisooli ja adrenaliini vallandamisega, mis omakorda annavad ohusignaali kõigile elundkondadele. Oht ei pea seejuures olema tõeline, stressireaktsiooni võivad esile kutsuda ka meenutused ja mälestused ning kujutlusvõime. Stressoriteks võivad olla nii välised keskkonnategurid kui ka sisemised isiklikumad mõjurid.

Stressist täielikult vabaneda ei saa ega poleks ka mõistlik. Stress on täisväärtusliku elu oluline osa. Kuigi stressist räägitakse sagedasti negatiivses võtmes ei ole stress alati ega üdini halb. Positiivne ehk hea stress on tunne, mida inimene kogeb optimistliku elevusena. Positiivne stress on tõukejõuks igapäevaelu toimetustele ja tegevustele ning see assisteerib keskendumisvõime ja motivatsioonitaseme hoidmisel.

Pikemaajalisem negatiivne stress aga võib kulmineeruda kumulatiivse või kroonilise stressina. Kroonilisest stressist tingitud hormonaalsed muutused organismis põhjustavad tõsiseid terviseprobleeme nagu kõrgvererõhutõbi, suhkruhaigus, astma, Alzheimeri tõbi, viljatus ja depressioon. Sagedasemad kroonilise stressi sümptomid on pidev väsimustunne, unetus või liigne unisus, uimasus, mäluprobleemid, ärrituvus, nukrameelsus, enesessetõmbumine, lihaspinged, nõrgenenud immuunsüsteem ja sellest tingitud sagedasem haigestumine, seedehäired, isutus või ootamatult kasvanud isukus. 

Kuigi stressi elimineerida pole võimalik saab inimene oma stressitaset kontrolli all hoida elustiili valikutega. Mõõdukas füüsiline aktiivsus, piisav uni ja teadlik toitumine mängivad kõik tähtsat rolli. Neist enim mõjutab inimese kehakeemiat toit, ent kaasaegne kiire elutempo ja üha suuremad nõudmised inimvõimekusele jätavad vähe aega analüüsimiseks, kas ja kuivõrd tasakaalustatud on meie dieet ja toidulaud. Siinkohal tõttavad appi toidulisandid, mis toetavad stressitaseme stabiliseerimiseks olulisi organismi funktsioone.

ICONFIT’i uues “Kapslitoodete” seerias on saadaval mitmeid abilisi stressi ohjeldamiseks:

ICONFIT Premium Omega 3 – oomega-3 rasvhapped toetavad südame ja aju tervist ning reguleerivad kortisooli taset veres. Oomega-3 vaegus organismis võib põhjustada depressiooni ja ärevushäireid.

Oomega-3 rasvhappeid leidub rikkalikult ka kanepi- ja tšiiaseemnetes, mida on lihtne hommikusöögile või salatitele lisada!

ICONFIT Ferrum – raud on vereloome alustalaks ning raua põhiülesandeks on keharakkude hapnikuga varustamine. Kui rakud vaevlevad hapnikupuuduses, ei saa nad täisvõimsusel funktsioneerida kurnates seeläbi immuunsüsteemi ja vastupanuvõimet stressoritele. Stressiseisundis organismis on raskendatud ka raua imendumine. Pikaajaline stress on üks peamisi aneemia põhjustajaid.

ICONFIT Zinc – tsink on oluline mineraal kortisooli taseme ohjamisel organismis. Piisav tsingi tarbimine stabiliseerib kortisooli taset kehas ja võib lühiajaliselt isegi kortisooli sekretsiooni pärssida. Krooniline stress kurnab organismi tsingi varusid.

ICONFIT Vitamin D3 – vitamiin D3 on elutähtis närvisüsteemi ja inimorganismi kui terviku normaalseks talitluseks.  D-vitamiin on otseselt seotud kortisooli kontrolli all hoidmisega ning D-vitamiini puudus kehas avaldub depressooniga sarnaste sümptomite näol.

ICONFIT Folic Acid – foolhape ehk vitamiin B9 (või folaat) kaitseb rakke oksüdatiivse stressi eest. Foolhape on kliinilistes uuringutes näidanud antidepressantidele sarnast toimet parandades meeleolu. Folaat on vesilahustuv ja seda leidub paljudes toiduainetes, ent foolhappe kujul on see organismi poolt kergemini omastatav. 

ICONFIT Vitamin C – C-vitamiini mõju stressile ei ole piisavalt uuritud, aga C-vitamiin kõrgendab raua imendumist ja aitab seda organismis ladustada ning omab seega tähtsat rolli negatiivse stressi taltsutamisel.

ICONFIT’i valiku hulgast leiab ka mitmeid supertoite (ingl superfoods), mille menüüsse lisamisel võib leevendada stressist tingitud sümptomeid:

ICONFIT Toorkakao Pulber & Cacao Nibs – kakao on antioksüdantiderikas, kõrge E- ja C-vitamiini, raua, tsingi, magneesiumi ja mangaani sisaldusega. Kakaos leiduvat aminohapet trüptofaani seostatakse nn õnnehormooni tootmisega, mis tõstab tuju ja leevendab ärevust.

ICONFIT Kooritud Kanepiseemned
– kanepiseemnete valgus sisaldub aminohape L-arginiin, mis ühtlustab kortisooli taset ja alandab ärevust, toetab südame ja veresoonkonna normaalset talitlust ning leevendab lihaspingeid. Kanepiseemnetes leidub ka ohtralt oomega-3 rasvhappeid.

ICONFIT Maca Pulber maca juure pulber on adaptogeen, mis võib ennetada kiiret kortisoolitaseme tõusu veres ning aidata organismil stressiga kohaneda.

Ägeda stressi all kannatajad peaksid vältima alkoholi ja stimulantide (kofeiini ja nikotiini) tarbimist. Kõrgendatud stressitasemega tuleb tegeleda enne, kui sellest saab depressioon.

2022-04-19T12:46:25+00:00